CABIN PORN

Viete, ktorý národ pozerá najviac porna v Európe? Podľa prieskumov sú to Íri.
Preto ma vôbec neprekvapilo, keď som v hostelovej knižnici našla ‚Cabin porn‘.

Je to inšpiratívna kniha o krásnych miestach na bývanie. Hobitie nory, domy v stromoch, na skalách, v lese a tak.
Stačí sa dlhšie zadívať na jednu fotku a okamžite to chcete. Odsťahovať sa z Dlhých Dielov niekam, kde je krásne, a začať tam žiť svoje vlastné ‚cabin porn‘. Po piatich stranách máte pocit, že vám exploduje hlava, a musíte si dať pauzu. Večer sa ku knihe opäť vrátite.

Autor knihy trafil ten názov úplne presne.

Veľa hostelov máva okrem hlučnej ‚common room‘, čiže spoločenskej miestnosti, kde sa socializujete, aj tichú miestnosť, plnú kníh a máp, vyhradenú na čítanie. Väčšinou som tam úplne sama.
Dnes však nie.
Všetky kreslá obsadili členovia walking klubu zo Škótska. Požiadali ma, nech im urobím spoločnú fotku. Urobím pre istotu desať záberov, a ujde sa mi červené víno a čokoládová torta.
Lindin syn Caleb tu práve oslavuje tridsiatku. Jediný chalanisko medzi päťdesiatnikmi. Vyzerajú byť super partia, muži aj ženy. Chodia spolu každý mesiac trekovať po celej Európe, aj mimo nej. Najbližšie sa chystajú do Maroka, vyliezť na Jebel Toubkal.
„A nevadí vašim partnerom doma, že každý mesiac niekam zmiznete s kamarátmi?“
Všetci sa len zasmejú, a páriky v skupine sa navzájom potľapkajú po kolene, že oni tento ‚problém‘ už vyriešili.
„Ako vznikol váš walking klub“, pýtam sa. Fascinuje ma, že majú vyše sto členov.
„Začalo to v našom obchode s outdoorovými potrebami. Ľudia sa tam rozprávali, začali sa stretávať, chodiť spolu na turistiku a prerástlo to až sem“, vysvetľujú.
„Dá si niekto ešte víno?“, pýta sa Linda.
Linda je krásna útla blondínka s prešedivelými vlasmi a vyšportovanou postavou. Je vdova. Vidieť, že sú si so synom blízki, aj keď každý z nich žije inde. Vôbec sa nepodobajú. Ale jednu vec majú spoločnú. Obidvaja sú smutní. Takto ste smutní, keď vám niekto blízky zomrie.
Môžete sa usmievať, byť ozdobou každej párty, hlavou partie .. ale je to tam. Väčšina ľudí si to však nikdy nevšimne. No ja nie som ako väčšina.
„Dá si prípadne niekto whisky?“, spýta sa opäť Linda.
„Ja by som si dala“, ozvem sa. Ženy sa na mňa pozrú, chlapi pobavene zdvihnú obočie. Ale Linda akoby len na toto čakala a už prináša 25 ročnú Talisker z distilérky na Skye. S niektorými ľuďmi si skrátka porozumiete na prvý pohľad a nemusíte toho o sebe vôbec veľa povedať. A práve s týmito ľuďmi si pri lúčení vymeníte kontakt. Lebo dúfate, že ich ešte niekedy v živote stretnete.

Naleje mi ‚wee dram‘. S kvapkou vody, aby sa ‚otvorila chuť‘. Aj týmto sa odlišujú príležitostní vychutnávači whisky od pokročilých alkoholikov. Tou kvapkou vody a množstvom vypitých ‚dramov‘.
Ian premieňal hostel v Berneray každý druhý večer na najlepší bar na Hebridách. Výber značiek a ročníkov bol natoľko skvostný, že Jackie, správkyňa, len lakonicky skonštatovala „Ian, som zvedavá, kto to dlhšie vydrží, tvoj dôchodok alebo tvoja pečeň“. A nikdy neodmietla ‚dram‘.

Ale teraz som v knižnici s walking clubom, pijeme Lindinu ‚Talisker‘ a ľudia vo veku mojich rodičov ma uvádzajú do ‚whiskylógie‘. Rozprávajú mi o sladkých druhoch z ‚low lands‘ a dymových druhoch z ‚highlands‘, na výrobu ktorých sa používa voda, ktorá preteká cez ‚peat‘, spálenú rašelinu. Môj ‚dram‘ chutí a vonia po dyme, a obsah pohára je tak silný, že po prvom hlte zdvihnem obočie a Škóti sa zasmejú. Konečne pochopím, čo tým myslel chlapík v Tesco, keď ma videl pred regálom vyberať whisky na fotenie, a poradil mi dvanásťročný „Chivas regal“. Že to je whisky pre ženy.

Jeden ‚dram‘ mi bohato stačí a spomeniem si naňho ešte aj ráno, keď nevyskočím z postele rezko ako zvyčajne. Mať z tohto celú fľašu, vydrží mi snáď roky. A preto chodia Škóti s fľašami kvalitného alkoholu na návštevy k priateľom, a vymieňajú si ‚drams‘.

Do Rhenegidale raz priniesol Kyle fľašu „The famous grouse“, ktorú Alex nazval ‚tou najlepšou z lacných whisky‘, a bola presne taká. Dala ich dolu lacno a rýchlo.
Značka a následky vášho ‚dramu‘ priamo súvisia s tým, aká spoločnosť sa zíde za stolom. A ja viem, že ‚The famous grouse‘ sa radšej vyhnem a ku ‚Chivas regal‘ sa nevrátim.

Spolusediaci chytil do ruky moje ‚Cabin porn‘ a začal v ňom listovať.
„Máš už vek na to, aby si to čítal?!“, pleskla ho po ruke jeho 50 ročná priateľka.

Škótsky humor.
Suchý ako ich koláče. Ale poteší. 🙂