IGOROVA ŠOŠOVICA

Keď som ešte sídlila pod bratislavským Hradom, naučil sa k nám chodiť istý Igor.
Igor chodil každý deň, niekedy dokonca dva krát. Páčilo sa mu, že je u nás stále prázdno. Mohol si tak sadnúť, kam chcel, a nerušene pracovať. Najviac mu chutil krém z červenej šošovice s čili, mätou a citrónom, jedol to každý deň. To má spoločné s mnohými z vás. Občas zobral aj makovú tortu pre ženu.
Časom k nám začali chodiť aj Igorovi roztatárení kolegovia z parlamentu. Hlučne dávali o sebe vedieť a občas som sa pozastavovala nad ich konaním. No potom som si povedala, že keď sú na obede, vlastne nie sú v práci, a nemala by som to brať príliš vážne. Všetci sme len obyčajní ľudia, no nie?

Niektorí boli fajn.
Raz nám jeden pán s briadkou ponúkol jeho parkovacie miesto na Hrade, keď počul, že nám polícia pred bistrom pravidelne dáva papuče. Mať bistro v bytovom dome je niekedy ťažké.
„Potom len povedzte vrátnikovi moje meno“, povedal Pán-s-briadkou.
„A ako sa voláte??“
Povedal svoje meno, a vyzeral trochu dotknuto, že ho nepoznáme.

Minule, už to bude 6 rokov, otvorila som akési noviny, a tam náš Pán-s-briadkou! Predstavte si, dotiahol to na župana.

Najradšej som však mala Pána-v-saku-so-záplatami. Nosil bradu, výrazné okuliare, nikdy nič nehovoril, a príjemne sa usmieval. Časom som si začala myslieť, že je to normálny človek z okolia. Nejaký hipsterský foodbloger.
Keď sme sa po roku sťahovali s bistrom preč, ako jeden z mála nám poprial všetko dobré.
„Je to škoda,“ povedal neafektovane. „Ja k vám chodím rád.“
A opäť sa pekne usmial, a ja som mu verila.

Keď sme sa udomácnili na novej adrese, Pán-so-záplatami ešte pár krát zašiel. Navykol si vysedávať v prútenom kresielku, s nohou cez nohu a vysoko vyhrnutými ponožkami. Pravidelne tu stretával našu Mladú-Slečnu, až to vyzeralo, že sú dohodnutí. Obaja sa dobre zabávali na jej prezývke. Časom sme zistili, že sú manželia.
Mladá-Slečna však zostala Mladou-Slečnou. Vyzerala od neho mladšie, tak čo. ????

Prútené kresielka sme napokon zrušili, lebo v bistre bolo málo miesta, a Pán-so-záplatami prestal chodiť. Časom som naňho zabudla.

Až minule. Otvorím noviny, pozerám, a na fotke náš Pán-so-záplatami! Vyzeral trochu inak, ale bol to stále on. Konečne viem, ako sa volal. Akýsi Poliačik.

Dúfam, že im to s Mladou-Slečnou stále klape, keď už dnes máme toho Valentína. Boli pekný pár. ????