KDE SÚ TIE ČASY

Takto pred pár rokmi, kráčala som po Lahinch, známej surferskej pláži na západnom pobreží v Írsku, jedla môj prvý krabí sendvič v živote a čakala na Halloween.

Je to divný pocit, keď ste si už zvykli na to, že štvrtinu roka trávite v inej krajine, dokonca ste to dokázali zladiť s vašou prácou, s ktorou ste dovtedy nedokázali zladiť nič, vašu večnú neprítomnosť akceptovali aj vaši hostia .. a zrazu je s tým koniec.
Beriete to stále ako čosi dočasné, no v skutočnosti je to nový permanentný stav.

„Veď ty vlastne ani necestuješ, stále chodíš do tých istých krajín“, povedal mi minule Pán Čo-sa-vyzná-v-popkultúre.
No vlastne hej, ale idem vždy inde.☝ Spoznávam po centimetroch. To máte ako s ľuďmi. Veď koľko sa toho dozviete na prvom rande?

Bol to vtedy môj prvý Halloween v Írsku. Oni to tam veľmi prežívajú. Viac ako Vianoce. Domy, výklady a predzáhradky súťažia o titul ‚miss gýčová výzdoba‘ a írsky Lidl pečie ‚Barmbrack‘, špeciálny halloweensky koláč s hrozienkami. Namiesto bežných ožratých ľudí stretávate nadránom čertov a kostlivcov, ako sa pomaly vlečú domov z pubu.

Oslavy sa tiahnu aj týždeň, každé mestečko halloweenuje inak. Môže sa vám stať, že týždeň pred Dušičkami nakráčate do Galway, očakávajúc tiché mesto, a vletíte do päťtisícového maškarného davu pohanov, až musíte ísť spať na pláž, lebo nenájdete ubytko.
Kde sú tie časy.

Pre Írov s ich pubovou kultúrou to teraz musí byť veľmi ťažké.

Kúsok od Lahinch je dedina Doolin. Chodí sa tam kvoli tradičnej írskej hudbe a dvom farebným domom, ktoré si každý fotí. To kvoli čomu sa sem nechodí, no je to výnimočné, sú vlny. Atlantik sa v Dooline niekedy riadne vyzúri. Byť malá neostrieľaná novostavba na pobreži, tak si pri tých vlnách aj cvrknem.
Lenže novostavby tu príliš nie sú. Odtiaľto sa ľudia práveže sťahujú preč, a až na tie vlny tu vládne ospalé ticho ako na stanici v Humennom.

Miniatúrne dedinky popri írskom pobreží sú čarovné, bez auta sa však nedostanete nikam. Slovenská medzimestská doprava mi po Írsku pripadá fantastická. Veď len do Osadného chodí zo Sniny minimálne 5 autobusov denne. V Írsku nechodí nič, a nikoho to ani nezaujíma. Potrebujete auto alebo taxík. Aj vyše 70 roční ľudia tu aktívne jazdia. Príjemnou stránkou veci je, že autostop funguje, a nemusíte ani vystrčiť palec. Šoféri vám sami zastavia, nech nezavadziate na úzkej ceste.
Írske cesty sú totiž naozaj úzke. A bez krajnice.
Nie tak úzke ako v kopcoch v Provance, kde pomaly jedným kolesom stále visím v jarku, ale obstojne úzke.
Z oboch strán ich lemuje kamenný múrik, na ktorý sa nie vždy dá vyliezť, keď ide okolo vás kamión. Vtedy sa celým telom prilepíte k múriku a predstavujete si, že ste ustrica.

Doolin inak leží v regióne ‚Burren‘, kamennej oblasti, pripomínajúcej mesačnú krajinu, posiatu jaskyňami a prehistorickými megalitmi.
Jednu noc som prespala v dedine Lisdoonvarna. Na tej dedine bolo čosi divné.
Bolo tam strašne veľa hotelov.
No fakt. Každý dom bol vlastne hotel. Nešlo mi to do hlavy. Toto neboli Donovaly. Bolo to bežné, ničím nevynikajúce malé mestečko, bacuľatá sivá myška v oblečení po prarodičoch.
„Prečo je tu toľko hotelov??“, opýtala som sa v miestnom Fish’n’Chips.

Tu sa nachvíľu zastavím. V Lisdoonvarne som totiž jedla môj prvý írsky jablkový koláč s príchuťou fish and chips. Smažiť ryby a zároveň predávať koláče by mala zakazovať ústava.
Vždy, keď v práci varím Pho a zároveň grilujem slaninu do demikátu, je to veľmi divná fusion vôní. Okamžite si spomeniem na lisdoonvarnský finh’n’chips jablkový koláč, a so znepokojením sa zadívam na chlieb a moje vlasy.

Fish’n’Chips zabalili môj koláč do papiera, nasiaknutého vôňou celej generácie vyprážaných tresiek, a objasnili mi tajomstvo ich dediny:
„Hotely? To tu máme vďaka každoročnému Matchmaking Festivalu, chodí sem strašne veľa ľudí.“

Miestny ‚Matchmaking Festival‘ je čosi ako ‚Farmár hľadá ženu‘, ale na celoštátnej úrovni.
Zamyslela som sa. Prečo malé ospalé mestečko ako Lisdoonvarna začne organizovať najväčšiu gangbang párty na ostrove? Je to jasné. Práve preto. Aby nebolo malé a ospalé. Je to ako keď niekto roky pracuje v DMke a zrazu sa rozhodne robiť stand-up komédie.
Lisdoonvarna začala s matchmaking festivalom a ono to fungovalo. Íri nevynechajú príležitosť si za .. sa zabaviť. Z ospalej stanice v Humennom sa na niekoľko týždňov v roku stal Disneyland pre dospelých.

Kde sú tie časy..