O NÁZOROCH ZO STAREJ ŠKOLY

Ak mám pri stole viac hostí, ako prvé obsluhujem vždy dámy.
Pánom dávam zasa väčšie porcie.
Neviem, prečo to robím. Zakorenené rodové predsudky? Dženderové stereotypy? Lovci a zberači mamutov v mojich génoch? Ja si moje správanie vysvetľujem tým, že som „zo starej školy“.

Niesla som obed anglickej rodine s dvoma deťmi. So slovami „ladies first“ som prvý tanier položila pred matku.
„A keď bude treba skočiť do ohňa, tak vtedy prečo nejdu dámy prvé?“, zapišťal mi niekde vo výške pása malý Harry Potter. Očividne syn.
Deti na mňa väčšinou nehovoria.
„Ty si nejaký múdry. Čo je tvoj obľúbený predmet v škole?“
„Fyzika.“
„Aha“, pochopila som a dala som malému Einsteinovi jeho sendvič.

Pozrela som na rodičov. Očividne boli na kritické myslenie svojho syna hrdí.

Z logického hľadiska mal pravdu. Na uprednostňovanie druhého pohlavia, alebo iných ľudí než seba, nie je racionálny dôvod.

No život sa neskladá iba z rácia, jedničiek a núl.

Napríklad, kúsok odtiaľto, v Belfaste, postavili Titanik. Odtiaľto sa vydal na svoju úplne prvú, vtedy ešte nie poslednú plavbu. Keď sa potápal, do záchranných člnov išli podľa historických záznamov najprv ženy a deti.
Keby sa bol malý Harry Potter plavil s rodičmi namiesto súkromnej jachty na Titaniku, myslím, že by sa pri pokyne „ladies and children first“ neozval. Bol by podvedome rád, že v tom člne sedí a drží mamu za ruku.

Keď raz bude veľký, možno stretne aj svoju Ginny. Naučí sa ovládať umenie „ladies first“ a zistí, že ohňostroje nebývajú iba na Silvestra.

Niekedy pozorujem deti, ako sa hrajú. Dievčatá, oblečené vo vypasovaných rifliach, z ktorých im už v dvanástich rokoch trčí kočnerovské brucho, pohybmi a rečou kopírujú chlapcov, ktorým vylieza z hipsta riflí pol zadku. A chlapci už dávno neotvárajú dievčatám dvere, pretože jedni ani druhí nevedia, načo by to bolo dobré.

Keby sa Titanik potápal dnes, kto by išiel ako prvý do člna?

Pozrela som na rodičov. Krájali si sendviče príborom na úhľadné kúsky. A nechala som si názory zo starej školy pre seba.
Veď malý raz na to dôjde aj sám. Teda, hlavne na to s tou Ginny.

Odteraz však budem ako prvé obsluhovať vždy deti.
Malý Einstein v podkolienkach, čo jedáva sendvič príborom, zmenil môj názor.