THIS IS SCOTLAND, ZVYKAJTE SI.

Moje prvé ‚naozajstné‘ fish&chips som jedla v Perthshire, zelenom kraji, kde ešte stále stojí dub, pod ktorým sedával a písal Shakespeare. Aj som sa ho dotkla.

Toho stromu, nie Williama.

Bolo to minulý rok a pracovala som vtedy ako ‚woofer‘ (dobrovoľník) v rámci WOOF programu na biofarme hlboko v strednom Škótsku. WOOFing znamená, že pracujete bez nároku na honorár, za stravu a ubytko na farme, jete a žijete s domácimi. V jednej rodine môžete zostať maximálne 2 týždne. Poslať preč vás môžu aj skôr, napríklad keď zistia, že okrem pozerania telky neviete nič robiť. A niekedy chcete odísť vy, keď zistíte, že vaši farmári sú tesne pred rozvodom, ako sa to stalo mne minulý rok. Ale väčšinou je to super. Stretla som ľudí, ktorí sa takto za 3 mesiace prewoofovali celým Škótskom. Na výber je všeličo, po celom svete. Práca v sadoch, s bylinkami, so zvieratami, s drevom, v lese, zbieranie čaju na Srí Lanke, poháňať husky záprah, vypomáhať na ustricovej farme alebo v sade U Harušťákov. Ja som sa u mojich farmárov naučila kosiť s krovinorezom („Tu máš kosačku, tu sa to zapína a nie že ublížiš mojim jabloniam!“), predávala som bylinky na farmárskom trhu a zobrali ma aj na meeting Škótskej nacionalistickej strany, kde sa preberali detaily odtrhnutia Škótska od UK.

Moja rodina bola tradične škótsky šetrná, no raz ma vzali do baru na večeru. Margareth sa nechcelo variť.

Bolo to moje prvé stretnutie s lokálnou kuchyňou. John si okamžite objednal ‚steak & kidney pie‘, pretože inak sme boli vegetariánska domácnosť. Margareth povedala, že si mám dať ‚Cullen skink‘, že ho tu robia dobre.

Neobanovala som. Cullen skink je hustá rybacia polievka s údeným haddockom, zemiakmi a mliekom. Jediný dovod, prečo vám ju v Bratislave nevarím, je ten, že na Slovensku údeného haddocka nezoženiem. Musela by som si ho sama vyúdiť, čo je legálnou cestou administratívna samovražda, a nelegálnou .. potrebujem ja viacej problémov? Tak vidíte.

Polievka inak pochádza zo severu, nad Aberdeenom, kde leží rybárska dedina Cullen a je to jedno z miest v Škótsku, kde v zime môžete pozorovať auroru borealis, čiže polárnu žiaru.

 

Ako druhé som si dala ‚fish‘.

Ešte bolo treba vybrať prílohu. Na výber boli zemiaky, zemiaky alebo zemiaky.

„Mám si dať varené zemiaky alebo ‚chips‘, pýtam sa naivne ako 12 ročná nevesta o svadobnej noci.

Celý bar mi zborovo odpovedal „Chips!!!“

Čašník sa len usmial. „This is Scotland, zvykajte si.“