VLASY

Občas si objednám pizzu.
Nie že by som ju tak milovala, no po práci vo vlastnej kuchyni zjete takmer čokoľvek, ak to splní zakladnú podmienku, a síce: ŽE STE TO NEVARILI VY.

Pozor, moje jedlo milujem.☝
Lenže jesť ho, to je niečo iného.
Ťažko sa to vysvetľuje .. hlavne ľuďom, čo nerobia v gastro. Barista zrejme tiež nevýska, ak ho pozvú na kávu. Ani cukrár, keď ho pozvú na koláčik.
Byť architekt musí byť úplne peklo. Chodiť po svete, kde sú všetky tie ohavné domy a krivé ulice.

Je to, ako keď máte doma nádhernú ženu, matku vašich hyperinteligentných detí, ktoré hrajú Jozefa a Máriu na všetkých vianočných besiedkach, vyhrávajú matematické olympiády, alebo Dipl. Ing. fitness boha, čo vám nosí kávu do postele, ALE VY sa obzriete za usmiatým ‚tučkom‘ v kapucni alebo vychudnutým nezamestnaným vegánom, čo vyzerá ako kobylka, hrá appalačský blues na banjo, a stará sa o chromú mačku bez oka.

To sa skrátka ťažko vysvetľuje.

Ak by niekto robil delivery na maslový chlieb a praženicu, ktorá nebude stáť 20€, objednávam. Lenže nerobí. Pizza a vyprážaný syr sú jediné akceptovateľné pokrmy v štvrti, kde žijem, a syr už nemôžem jesť, lebo naposledy ma moja obvodná tak vystrašila, že som šla rovno od lekára k notárovi spísať závet.

Akože, bolo to treba urobiť. Ktovie kedy by som sa k nemu bez syra dostala, na mojom ‚to-do-liste‘ bol závet až kdesi hlboko dolu na pozícií 935.

Navyše, chcem podporiť tú pizzérku.
Mám rada ich kuriérov. Starí páni majú zmysel pre humor a občas spolu žartujeme o brigádach pred Blumentálom.

Hoci chcem iba pizzu, vždy prebehnem celé ich menu. Je to taký barometer zúfalstva kuchára a majiteľa reštaurácie. Keď vidím, že sa tam strieda všetko od lososa po granátové jablko, je to neklamný znak, že do lode tečie.

Moja topiaca sa pizzéria nesklamala ani tento týždeň. V menu som objavila ‚cuketové vlasy‘, ako prílohu k akémusi mäsu.
Vlas v jedálnom lístku .. je trochu tenký ľad. Za vlasy v jedle sa totiž dostáva dištanc, a na Slovensku rovno trest smrti.
‚Cuketové vlasy‘ sú takmer rovnako zlé ako ‚cuketová slama‘.

Možno by stačilo napísať len že ‚cuketa‘? 🤔