COFFIN ROAD

„Kadiaľ sa ide ku ‚Coffin road‘?,“ opýtal sa nás Kyle. Vonku už dva dni lialo, sedeli sme pri krbe, uviaznutí v Rhenigidale. Ale Kyle bol Američan, s kamerou na šiltovke a bol odhodlaný využiť svoj trip do Európy a prenajaté auto do poslednej minúty, bez ohľadu na počasie.
Tak mu to Alex vysvetlil.
„Ale môže to tam byť v tomto počasí dosť ‚spooky‘, choď pomaly“, varoval ho.

‚Coffin road‘ je názov knihy škótskeho spisovateľa Petra Maya (mimochodom, narodil sa v Glasgowe). Jeho krimi romány sa často odohrávajú na Hebridách a veľa ľudí prichádza na ostrovy práve kvoli tomu. Idú po stopách Petra Maya.

Cesta s týmto názvom však naozaj existuje.

Leží na ostrove Harris, druhom najväčšom ostrove Hebríd. Oproti susednému Lewisu, plochému a bažinatému, je Harris následkom sopečnej činnosti výrazne skalnatý. Je to oblasť tak neúrodná a pustá, že ho filmári využili napríklad pri nakrúcaní ‚2001: Vesmírna odyssea‘ ako planétu Jupiter.

Aj tu však žijú ľudia.

A to nás privádza späť ku ‚coffin road‘. Vykopať hrob v skalnatom teréne bolo nemožné. A tak po stáročia muži z dedín vo východnej časti ostrova prenášali svojich mŕtvych na západ, kde je pôda hlbšia a piesočnatá. Aby ich mohli uložiť na večný odpočinok do mäkkej pôdy vedľa Luskentyre beach.
Je to namáhavá cesta cez vrchy, skalnatým terénom, okolo jazier, pomedzi bažiny.
Musel to byť ťažký ‚trek‘. Váha rakvy a mŕtveho tela na pleciach, za akéhokoľvek počasia, s vedomím, že aj vás raz tadiaľto ponesú, a za rakvou bude kráčať vaša rodina a priatelia. Myslím, že tí, čo kráčali, si vtedy veľmi intenzívne uvedomovali vlastnú smrteľnosť.

A potom bola párty.

S množstvom alkoholu. Alebo bola ešte deň predtým. Na írskych a škótskych pohreboch je vždy párty. Aspoň tak mi to opisoval Alex. Prídu všetci známi, priatelia, veľa sa pije, zabáva, a všetci oslavujú život človeka, ktorý odišiel. Tá smutná časť príde až potom. Iba v kruhu najbližšej rodiny.
„Takto by som chcel odísť aj ja“, zamyslí sa Alex. „Veľká párty pre všetkých mojich priateľov. Áno, to by sa mi páčilo,“ pokýva ešte raz hlavou. Dúfam, že tú párty ešte dlho mať nebude. Hoci pri jeho sebadeštruktívnom životnom štýle .. neviem.

Američan Kyle sa nakoniec vrátil. Bolo to neskoro v noci a už sme si začínali robiť starosti. Ale vrátil sa.

Bola som na Luskentyre beach.
Je obrovská. Je to vraj jedna z TOP 5 najkrajších pláží na svete. Celý deň silno pršalo a prišla som odtiaľ domov na Berneray do nitky premočená, tak vám neviem ukázať pekné fotky. Ale za slnečného dňa to tam musí byť veľkolepé. Prekvapilo ma, že vedľa pláže je toľko cintorínov. Lebo v okolí dohromady nikto nebýva.
„Odkiaľ sa vzali všetci títo ľudia?“, pýtam sa chlapíka, čo mi ponúkol odvoz, a ukážem na hroby.
„Toto je veľmi staré miesto“, povedal. A viac nedodal.

A ja som netušila, že vlastne stojím na konci ‚coffin road‘. Možno som tam mala zostať.