Madeira: JEDLO, part 1

Keby rozprávku ‚O psíčkovi a mačičke‘ nenapísal Karel Čapek ale nejaký Portugalec, zvieratká by nepiekli tortu. Podľa mňa by varili ‚francesinu‘.

O ‚francesine‘ mi povedal J.E. Jedol pri tom tanier hranoliek, zapíjal ich sladenou limonádou zn.Brisa, a môj gastroalarm, namiesto aby okamžite zvonil, sa v to lenivé popoludnie vypol. Francezinha je typický lokálny portugalský sendvič, a keď budem v Porte, mám si túto špecialitu určite dať.

Do Porta som nakoniec nešla. Zostával mi posledný deň na Madeire a bolo mi smutno. Bezcieľne som sa motala v uličkách. V okne akejsi táckárne som si všimla ceduľku. ‚Robíme Francezinha‘, stálo na nej.

Vošla som.

Bola to lacná ‚ľudová‘ jedáleň a dnu bol nátresk ako v Lidli po nedeľnej omši. Prebila som sa k voľnej stoličke a objednala si ‚francesinu‘. Portugalci okolo, poväčšinou dôchodcovia, jedli obed, uždibovali ‚pastel de nata‘ a dorážali sa štamperlíkmi ‚ginja‘ a kávy.

Dosť dlho som čakala. Na stole predomnou napokon pristál tanier, na ktorý by sa zmestilo menšie pečené prasiatko. Na ňom sa týčil môj obed. Za svoje peniaze som očividne dostala veľa. Otázka bola, ČOHO?

Odhrnula som trištvrte kila hranoliek, ktorými to bolo obsypané. Pod nimi sa objavila omáčka, v ktorej ležal 3D model nákupného centra Mlynské Nivy. Vrchnú a spodnú časť tvoril plátok toastového chleba (aha, tak odtiaľ názov ‚sendvič‘). Medzi nimi ležalo vo vrstvách veľa vecí a už rozumiem, čo chcel Miguel (napíšem vám o ňom v poslednom poste z Madeiry) povedať, keď sa chválil „..my Portugalci vieme urobiť jedlo úplne zo všetkého!“

Identifikovala som zhruba toto: Chorizo salámu, párky, fazuľu v červenej omáčke, vajce, viacero druhov syra, plátky duseného bravčového (vyzeralo podobne ako to, čo mali okolití dôchodcovia na tanieroch), na vrchu trónilo volské oko, zapečený syr, a celé to bolo poliate horkastou omáčkou, chuťou pripomínajúcou pivo alebo čiernu tekutinu, čo v škótskom Edinburgu dávajú na hranolky (takzvaná ‚Edinbró sós‘).

Z môjho pohľadu, ‚francesina‘ je vlastne taký portugalský ‚eintopf‘. Len neobsahuje vodu.

Rakúšania vyčistia chladničku, dajú to do hrnca a uvaria ‚Eintopf‘. Kreoli vyčistia predné pneumatiky na džípe a spravia ‚gumbo‘. Škóti vydrhnú dno lode a uvaria ‚seafood chowder‘.

Portugalci to dajú medzi dva plátky chleba, polejú omáčkou a nazvú ‚francesina‘.

Rozhorčená som poslala J.E. fotku. „Je v tom všetko!!! Päť druhov mäsa, párky, slanina, syr, omáčka a trištvrte kila hranoliek!!“

Odpoveď prišla obratom. „Áno, DOKONALÉ jedlo, však?“